3 tipo diabetas… Kas tai?

Alzheimerio liga dar kartais yra pavadinama 3 tipo diabetu, nes viena iš skatinančių Alzheimerį vystytis priežasčių yra atsparumas insulinui smegenyse. „3 tipo diabetas“ - nėra medicininis terminas, bet jis vis dažniau vartojamas nagrinėjant Alzheimerio ligos priežastis.

Kaip veikia insulinas?

Gliukozė – pagrindinis visų organizmo ląstelių „kuras“, o insulinas veikia kaip užraktas. Užduotis – atrakinti duris, kurios leidžia gliukozei iš kraujotakos patekti į ląstelę. Kaip „kurą“ raumenų ląstelės gali naudoti vieną iš dviejų – gliukozę arba riebalus. Tuo tarpu smegenų ląstelės savo veiklai naudoja tik gliukozę. Būtent nuo smegenų veiklos priklauso mūsų susikaupimas, budrumas, dėmesys, sprendimų priėmimas, organizuotumas, atmintis, sąmoningumas, asmenybė, kalbėjimas, motoriniai įgūdžiai ir t.t. Net 20% (ar dar daugiau) organizmo gliukozės „suvartoja“ smegenys!

„Smegenų diabetas"

Sergant cukriniu diabetu, organizmas tampa mažiau jautrus insulinui. Jei pratęsti analogą apie užraktą – kai spyna ir raktas yra surūdiję, visas mechanizmas neveikia taip darniai, kaip  galėtų. Rezultatas – į ląsteles patenka mažiau gliukozės. Jei 2 tipo diabetas sukelia aukštą gliukozės kiekį kraujyje, silpnumo ir nuovargio jausmą, tai 3 tipo diabetas sąlygoja, kad į smegenų ląsteles, vadinamas neuronais, nepatenka gliukozė. Tai lemia laipsnišką, Alzheimerio ligai būdingą, atminties, sąmoningumo, sprendimų priėmimo, įžvalgumo mažėjimą.

Kam gresia pavojus?

Žmonėms, kurie jau serga 2 tipo cukriniu diabetu, rizika susirgti Alzheimerio liga didėja daugiau nei dvigubai. Tyrimais nustatyta, kad 2 tipo cukriniu diabetu sergančių žmonių kasoje susikaupia patologinio baltymo (amiloido). Panašus baltymas nusėda Alzheimerio liga sergančių žmonių smegenų audinyje. Alzheimerio liga gali vystytis ir be didelio gliukozės kiekio kraujyje, bet 2 tipo diabetas greitina šios ligos progresavimą.

Ką daryti?

Yra šeši pagrindiniai Alzheimerio ligos prevencijos „ramsčiai“:

  • Tinkama mityba.
  • Reguliari mankšta.
  • Socialinis įsitraukimas (t.y. asmens dalyvavimas socialinėje aplinkoje – visuomenėje ar bendruomenėje).
  • Psichinė stimuliacija (mokslai, studijos, galvosūkiai, atminties žaidimai).
  • Miego higiena.
  • Streso valdymas.

Alzheimerio tyrimų ir prevencijos fondo duomenimis, viena svarbiausių prevencinių priemonių – fizinis aktyvumas. Reguliarūs fiziniai pratimai net iki 50% mažina riziką susirgti Alzheimerio liga. Fiziniai pratimai gali sulėtinti ligos progresavimą ir tiems, kuriems jau pradėjo vystytis atminties problemos. Fiziniai pratimai apsaugo nuo Alzheimerio ligos ir kitų demencijos tipų, skatindami smegenų neuronų sinapsių (jungčių) palaikymą ir naujų jungčių sukūrimą. Būtent fiziniai pratimai kiekvieną kūno ląstelę daro jautresnę insulinui.

Fizinė mankšta – kaip alyva surūdijusiam užraktui. Pratimai leidžia insulinui (raktui) susijungti su receptoriumi (spyna), kad durys atsidarytų ir gliukozė patektų į ląstelę. Mankštos poveikis jautrumui insulinui pasiekia savo piką praėjus 24 valandoms po treniruotės ir trunka iki 72 valandų. Siekiant maksimalios naudos, tarp pratimų rekomenduojama daryti ne ilgesnes nei 48–72 valandų pertraukas.

Kokie pratimai tinka?

Kasdieną užtektų 15-20 min. kas sudaro apie 150 min. mankštos savaitės eigoje. Idealus pratimų planas apima vidutinio intensyvumo kardio ir jėgos pratimų derinį. Pradedantiesiems puikiai tinka vaikščiojimas, plaukimas, pratimai su nedideliais svoriais. Atliekant jėgos pratimus didėja ne tik raumenų masė, bet ir palaikoma smegenų sveikata. Jei vyresni nei 65 metų žmonės į savo mankštos planą įtrauktų jėgos pratimus bent 2-3 kartus per savaitę, Alzheimerio ligos rizika sumažėtų perpus.

Puikia tinka pusiausvyros ir koordinacijos pratimai. Senstant didėja galimybė gauti traumą dėl griuvimų, todėl pusiausvyros ir koordinacijos pratimai gali padėti išlikti judriam ir koordinuotam. Išbandykite jogą, Tai Chi, stovėjimą ant vienos kojos ant nelygaus paviršiaus ir pan.

O ką dar galima daryti?

“Health Optimizing” klinika siūlo užsiimti prevencine medicina arba profilaktika. Tai  priemonių visuma, skirta ligų prevencijai – tyrimai, polinkio į ligą vertinimas, kurių pasekoje siūlomi gyvenimo būdo pokyčiai.

Ligas (ar negalią) sukelia aplinkos veiksniai, genetinis polinkis ir mūsų kasdieniniai pasirinkimai. Visa tai – dinamiškų procesų visuma, kuri – deja – prasideda anksčiau, nei žmonės suvokia, kad juos negrįžtamai paveikė komplikacijos. Todėl pagrindinis prevencinės medicinos tikslas – išvengti ligos atsiradimo.

“Health Optimizing” klinika siūlo prevencinę programą, kurios metu galėsite įsivertinti ar neturite sviekatos problemų, kurios didina Alzheimerio ligos riziką. Tyrimas yra orientuotas į parametrus, kurie turi įtakos atminčiai/produktyvumui (galvos voltažas, energija ir pan.) ir žinoma insulino atsparumui. Tai yra matuojama medicinine įranga, kuri vertina:

  •  bendrą ląstelių aktyvumą ir metabolizmą.
  • ląstelių voltažą.
  • deguonies apykaitą.
  • azoto oksido apykaitą.
  • insulino atsparumo riziką.
  • fiziologinį streso lygį. 
  • kitas priešdiabetines būkles.

Naudojame modernias medicinines technologijas. Siūlome įsivertinti savo sveikatą ir sužinoti ar patenkate į diabeto ir Alzheimerio  ligų rizikos grupę.

Registruokis pilnam 20 000 kriterijų patikrinimui

Išsamiausias Lietuvoje sveikatos tyrimas trunka nuo 2 iki 3 val. Jo metu kruopščiai ištiriamos visos organizmo funkcijos, nustatomi lėtiniai ligų židiniai, atsakingi ne tik už ligų atsiradimą, bet ir trukdantys organizmui tinkamai tvarkytis su stresu, įtampomis ar kitomis gyvenimo būdo sukeltomis problemomis.

Tyrimo metu yra sudaromas gydymo, mitybos ir gyvensenos pokyčių planas. Jį rekomenduojama atlikti kartą per metus, kaip efektyviausią profilaktinę sveikatos priežiūros priemonę.

Po registracijos susisieksime ir suderinsime patogiausią apžiūros laiką.