Lapkritis – cukrinio diabeto mėnuo

600x600_diabetes_01

Lapkritis visame pasaulyje minimas, kaip cukrinio diabeto mėnuo, o lapkričio 14-oji, kaip Pasaulinė diabeto diena. Cukrinis diabetas yra lėtinė liga, kuria sergančiojo organizmas gamina nepakankamai insulino arba negali tinkamai jo panaudoti, todėl kraujyje gausėja gliukozės. Insulinas yra hormonas, kuris reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje. Šis hormonas “įleidžia” gliukozę į ląstelę, o kai jo nepakanka arba jo veikimas susilpnėjęs, tuomet gliukozė lieka kraujyje ir kaupiasi, o kūno ląstelės badauja.

Cukrinis diabetas – naujoji epidemija?

Cukrinis diabetas yra viena iš aktualiausių šio amžiaus visuomenės sveikatos problemų. Tą iliustruoja Tarptautinės diabeto federacijos pateikiami skaičiavimai, kad  2019 metais pasaulyje cukriniu diabetu sirgo 463 mln. žmonių. Prognozuojama jog iki 2045 m. šis skaičius beveik padvigubės, sergančiųjų bus net 700 mln. Lietuvoje cukrinio diabeto sergamumo dinamika taip pat yra kylanti. Higienos instituto duomenimis mūsų šalyje cukriniu diabetu serga 1 iš 29 vyrų ir 1 iš 23 moterų.

Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, pasaulyje 1 iš 2 cukriniu diabetu sergančių žmonių liga nebūna diagnozuojama, nes pradinėse ligos stadijose simptomai būna lengvo pobūdžio arba jų nebūna iš viso, kai tuo tarpu žala (įvairių organų sutrikimai, disfunkcija, nepakankamumas) jau būna pasireiškusi. Nekontroliuojama liga gali sukelti komplikacijas, lėtinius uždegimus, pažeisti vidaus organų smulkiąsias kraujagysles, pakeisti metabolizmo procesus ir kt.

Cukrinio diabeto tipai

Yra keletas skirtingų diabeto tipų:

  • I tipo diabetas yra autoimuninė liga, kurios numatyti ar išvengti neįmanoma. Apie 10 procentų žmonių, kenčia būtent nuo šio tipo ligos.
  • II tipo cukriniu diabetu susergama, kai organizmas tampa atsparus insulinui, o kraujyje kaupiasi cukrus. II tipo diabetas labai priklauso nuo gyvenimo būdo ir mitybos.
  • Gestacinis diabetas yra padidėjęs cukraus kiekis kraujyje nėštumo metu. Placenta gamina insuliną blokuojančius hormonus, kurie įtakoja būtent šio tipo diabetą.
  • Kai kurie šaltiniai išskiria pre-diabetą, kuris atsiranda, kai cukraus kiekis kraujyje yra padidėjęs, tačiau tai dar nėra įvardinama, kaip II tipo diabetas.

Lapkritis – žinių apie cukrinį diabetą mėnuo

Lapkritis – žinių apie cukrinį diabetą mėnuo, kai kalbame apie šios ligos prevenciją. Pasak PSO sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas, normalaus kūno svorio palaikymas ir tabako atsisakymas gali užkirsti kelią 2 tipo diabeto atsiradimui arba gali atidėti jo atsiradimą.

Cukrinis diabetas gali būti atitolinamas ir pasekmių išvengiama, jei:

  • laikomasi dietos,
  • fizinio aktyvumo,
  • kontroliuojamas patiriamas stresas,
  • reguliariai tikrinantis ir gydantis.

Devyniems iš dešimties 2 tipo cukrinis diabetas išsivysto dėl atsparumo insulinui. Ši būklė gali tęstis 10-12 metų iki ligos diagnozės. Jos metu cukraus kiekis kraujyje, kurį galime pamatuoti įprastais kraujo tyrimai, lieka normos ribose. Visgi pats atsparumas insulinui kelia iššūkius sveikatai:

  • atsiranda kraujotakos problemos,
  • vystosi uždegiminiai procesai organizme,
  • sutrinka medžiagų apykaita,
  • angliavandeniai kūne gali būti saugomi kaip riebalai,
  • energijos gamyba ląstelėje tampa neefektyvi, todėl sunku angliavandenius konvertuoti į energiją.

Todėl svarbu laiku išsitirti, kad būtų imtasi veiksnų sustabdyti neigiamą poveikį sveikatai.

Registruokis pilnam 20 000 kriterijų patikrinimui

“Health Optimizing” klinikose naudojame modernias medicinines technologijas, kurios gali įvertinti diabeto ligos vystymosi stadijas analizuojant šiuos veiksnius:

  • medžiagų apykaitos sutrikimus,
  • azoto oksido kiekį,
  • įtaką, daromą kraujotakos sistemai ir daug kitų parametrų.

Tai išsamiausias Lietuvoje sveikatos tyrimas, trunkantis nuo 2 iki 3 val. Jo metu kruopščiai ištiriamos visos organizmo funkcijos, nustatomi lėtiniai ligų židiniai, atsakingi ne tik už ligų atsiradimą, bet ir trukdantys organizmui tinkamai tvarkytis su stresu, įtampomis ar kitomis gyvenimo būdo sukeltomis problemomis.

Tyrimo metu yra sudaromas gydymo, mitybos ir gyvensenos pokyčių planas. Jį rekomenduojama atlikti kartą per metus, kaip efektyviausią profilaktinę sveikatos priežiūros priemonę.

Po registracijos susisieksime ir suderinsime patogiausią apžiūros laiką.