Sveikata – kas tai?
Dar 1948 m. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sveikatą apibūdino fraze, kuri taikoma ir šiandieną: „Sveikata yra visiškos fizinės, psichinės ir socialinės gerovės būsena, o ne tik ligos ar negalios nebuvimas“.
1986 m. PSO pateikė papildymą: „Kasdienio gyvenimo šaltinis, o ne gyvenimo tikslas. Sveikata yra sąvoka, pabrėžianti socialinius ir asmeninius išteklius bei fizinius pajėgumus“. Tai reiškia, kad sveikata yra išteklius, padedantis asmeniui funkcionuoti platesnėje visuomenėje, o ne tikslas savaime. Sveikata suteikia galimybę gyventi visavertį gyvenimą.
Gera sveikata priklauso nuo daugybės veiksnių
Veiksniai gali būti fiziniai, psichiniai, socialiniai. Plačiąja prasme sveikata:
- kur ir kaip gyvena žmogus,
- jį supanti aplinka,
- genetika,
- pajamos,
- išsilavinimo lygis ir darbo statusas.
Jei sveikata reiškia daug daugiau nei ligos ar negalios nebuvimas – kyla natūralus klausimas: kaip šią būseną išlaikyti įmanomai ilgiau? Ir čia svarbiausia tampa prevencija.
Kas yra prevencija?
Ligų prevencija, o ne jų gydymas – neišvengiama medicinos ateitis, kuria mes gyvename jau šiandien. Prevencija tai ligos išvengimas prieš jai prasidedant. Tai planai ir priemonės, kurių buvo imtasi siekiant užkirsti kelią ligos ar sveikatos problemos atsiradimui PRIEŠ įvykstant nepageidaujamam sutrikimui. Tai – laimingo, sveiko ir prasmingo gyvenimo priemonė.
Prevencinės medicinos tipai
Pirminė prevencija
Svarbiausia – saugoti savo sveikatą. Tam yra įvairių būdų: skiepai, nelaimingų atsitikimų prevencijos priemonės, mitybos medicina, sporto medicina ir kt. Pvz. prevencinė odontologija – reguliarus profesionalus dantų valymas, norit išvengti ėduonies ir dantenų ligų, tokių kaip periodontitas. Juk graži šypsena taip pat yra sveiko žmogaus dalis.
Antrinė prevencija
Jei liga jau pasireiškė, labai svarbu kuo anksčiau ją atpažinti. Tai suteikia daugiau galimybių išgyti, todėl antrinė prevencija – ankstyvas ligų nustatymas. Prevencijos priemonės apima ligos progresavimo prevenciją arba lėtinimą. Pvz. sergančių žmonių sveikatos stiprinimas naudojant mikroelementų mediciną arba streso įveikimą. Vėžio patikra, naujagimių patikra ir daugelis kitų priemonių – taip pat yra prevencijos dalis.
Tretinė prevencija
Taikoma ligai pasireiškus. Ši prevencijos rūšis suprantama, kaip žalos ribojimas, kuriuo siekiama užkirsti kelią ligos progresavimui ir (arba) išvengti komplikacijų. Tai ypač svarbu lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams, kad jie galėtų jaustis kuo komfortiškiau, nepaisant savo ligos. Prevencinė medicina siūlo reabilitacijos ir gydymo būdus, kurie padeda žmonėms pasveikti ir palengvina grįžimą į kasdienį gyvenimą.
Ką siūlo šiuolaikinė prevencinė medicina?
Prevencinės medicinos privalumai asmeniui yra akivaizdūs – juk visi norime būti sveikesni, laimingesni ir nuveikti daugiau. Mūsų technologijos atveria unikalias galimybes tirti ir sveikatinti ląstelių lygmenyje.
Sveikatos prevencijos sėkmė priklauso nuo:
- informacijos kiekio, surinkto apie sveikatos būklę;
- gebėjimo generuoti, apdoroti ir analizuoti itin didelius informacijos kiekius;
- vertinti organizmo būklę išsamiai ir įvairiais aspektais;
- traktuoti žmogų holistiškai, t.y. kaip vientisą organizmą.
„Health Optimizing Vilnius“ - Jūsų ateities sveikata šiandien!
Ženkite į 2022 – uosius pasiryžę pokyčiams ir su ketinimu siekti optimalios sveikatos!
Registruokis pilnam 20 000 sveikatos kriterijų įvertinimui ir sužinok ką dėl savo sveikatos gali padaryti jau šiandien!